Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 11, 2021 in Imprezy i eventy |

Historia pieczenia tortów.

Co zrobili dla nas starożytni Egipcjanie? Cóż, na początek dali nam ciasto! Historia Rzymu i Grecji odnotowuje pieczenie ciast, ale według historyków jedzenia to pierwsi Egipcjanie byli pierwszymi wykwalifikowanymi piekarzami. Jaka jest więc historia tortów?

Przeszliśmy stamtąd długą drogę; to, co Egipcjanie – a nawet średniowieczni Europejczycy – nazywali tortem, nie byłoby dziś dla nas rozpoznawalne jako takie.

Chociaż Egipcjanie nawet nie nazwaliby tego ciastem; to słowo jest używane w Wielkiej Brytanii od XIII wieku i jest pochodną staronordyckiego słowa kaka.

Pierwsze torty.

Pierwsze torty wykazywały silne podobieństwo do chleba. Rzymianie czasem dodawali jajko lub masło, a ciasto słodzili miodem, czasem orzechami lub suszonymi owocami.
Wydaje się, że im bogatszy byłeś, tym częściej można było zjeść ciasta, które często stanowiły część bankietów. W XIV-wiecznej Wielkiej Brytanii Chaucer pisze o ogromnych ciastach przygotowywanych na specjalne okazje. Zapisuje taki, który był zrobiony z 13 kilogramów mąki i zawierał masło, śmietanę, jajka, przyprawy, porzeczki i miód.

Główną cechą ciasta był jego kształt: okrągły i płaski. Ciasto uformowane ręcznie w kulkę, naturalnie rozluźniło się do okrągłego kształtu. W XVII wieku do gotowania ciasta używano obręczy. Wykonane z drewna lub cyny zapewniały, że ciasto zachowuje schludny, okrągły kształt.

Tort w rytuale.

Na całym świecie torty odgrywają główną rolę w kultach i rytuałach ludzi, a ich okrągły kształt symbolizuje cykliczny charakter pór roku i życia. Chińczycy ofiarowali okrągłe ciastka w czasie żniw na cześć swojej bogini księżyca, Heng O; Rosjanie tradycyjnie robili bliny, cienkie okrągłe placki, aby oddać cześć Bogu; a starożytni Celtowie, pierwszego dnia wiosny, toczyli ciastka ze wzgórza, mając nadzieję, że uda im się przekonać słońce, by dalej się obracało.
Nawet dzisiaj, na jakimkolwiek wyjątkowym wydarzeniu, prawdopodobnie podczas uroczystości będzie uczestniczył jakiś rodzaj tortu.

Jak sprawiali, że ciasto rosło?

Chociaż drożdże były na początku głównym środkiem spulchniającym, dopiero w połowie XIX wieku dokonano odkrycia, które zmieniło sposób pieczenia ciast, ich wygląd i smak.
Alfred Bird, brytyjski chemik, wprowadził ulepszony rodzaj proszku do pieczenia, mieszanki sody i kwasu, jako spulchniacza w miejsce drożdży. Pozwoliło to na większe zakwaszenie przy mniejszym wysiłku, a to w połączeniu z poprawą dokładności temperatury i stałości w piecach sprawiło, że pieczenie ciasta naprawdę nabrało tempa – nawet jeśli przebiegało w nieco innych kierunkach w zależności od kraju!

Dookoła świata.

W Wielkiej Brytanii torty mają w sobie coś zdrowego; są satysfakcjonujące. Proste składniki są brane i łączone, aby stworzyć coś pysznego i zwykle dość solidnego.
Z drugiej strony francuskie słowo gateau sugeruje znacznie lżejsze ciasto, często wypełnione śmietaną (lub raczej kremem cukierniczym) i owocami, bardzo pięknie udekorowane i podane. Inne europejskie ciasta są podobne lub bogatsze, takie jak Sachertorte lub bardziej na bazie ciasta. Podczas gdy „domowy” jest cenioną etykietą w Wielkiej Brytanii, nasi europejscy odpowiednicy są bardziej skłonni wychwalać lokalną cukiernię. Dalej w Europie Wschodniej ciasta są ciemniejsze, ostrzejsze i bardziej owocowe, podczas gdy Daleki Wschód ma bardzo małą tradycję pieczenia tortów.