Jakie nazwisko wybrać po ślubie – swoje, męża czy podwójne?

Jakie nazwisko wybrać po ślubie – swoje, męża czy podwójne?
Jakie nazwisko wybrać po ślubie – swoje, męża czy podwójne?

Po zawarciu związku małżeńskiego według większości Młodych Par zmienia się wiele – mieszkanie, ilość spędzanego razem czasu oraz w większości przypadków nazwisko. W naszym przypadku szczerze mówiąc – te ostatnie, czyli zmiana nazwiska była najbardziej odczuwalna. Znaliśmy się doskonale przed ślubem, wiedzieliśmy dokładnie kto z nas jak zachowuje się w codziennym życiu, więc najtrudniej było mi (damska część naszego zespołu) przyzwyczaić się do nowego nazwiska oraz do przedstawiania swojej drugiej połówki określeniem „mąż” bądź „żona”. Żony, co odpowiedziałybyście przyszłym mężatkom gdyby Wam zadały pytanie: „Jakie nazwisko wybrać po ślubie – swoje, męża czy podwójne?”

Dlaczego zdecydowałam się przyjąć nazwisko męża?

Wydaje mi się, że w przypadku zmiany nazwiska mam bardzo tradycyjne podejście. Przysięga małżeńska kojarzy mi się ze wspólnym życiem i nie wyobrażałam sobie, że po ślubie zostanę przy swoim nazwisku, które bardzo lubiłam jednak często miałam problemy z tłumaczeniem, że piszemy je przez „ch” a nie przez samo „h”. Według mnie małżeństwo to jedność, więc nazwisko powinno być wspólne. Chciałam, aby nasze dzieci w przyszłości nie miały problemów z tłumaczeniem dlaczego mama posiada inne nazwisko.

Czy ciężko było przyzwyczaić się do nowego nazwiska?

Początkowo miałam wiele problemów związanych z przyzwyczajeniem się do nowego nazwiska. Przez pierwszy miesiąc podpisywałam się  często swoim dawnym nazwiskiem, jak i również wykorzystywałam je przy przedstawianiu się. Zdarzyło się nawet, że na jednym formularzu przy dwóch polach do podpisu w jednym wpisywałam swoje nowe nazwisko a w drugim swoje poprzednie. Po około 3 miesiącach nie miałam już problemu z nazwiskiem 😉

W przypadku zmiany nazwiska należy pamiętać o wszelkich formalnościach, które należy dopełnić.

konsultant slubny białystok

D.Hladka

Jakie są jeszcze opcje oprócz przyjęcia nazwiska męża?

Istnieją również jeszcze dwie najbardziej popularne możliwości związane z nazwiskiem po ślubie. Nie krytykuje żadnej z nich, ponieważ każda z Was ma swoje powody i racje związane ze zmianą nazwiska. Mniej popularnym jest przyjęcie nazwiska żony przez męża.

Wiele Pań zostaje przy swoim panieńskim nazwisku. Zdarza się tak, że ciężko pracowały na swoje nazwisko. Są znane w danej branży i nie chciałyby stracić swojej pozycji. Jest to zrozumiałe, że w tym przypadku lepszym rozwiązaniem będzie pozostanie przy nazwisku panieńskim.

Nazwisko dwuczłonowe (w prawie polskim nie ma możliwości wyboru większej ilości członów w nazwisku) jest opcją dla Pań, które chciałyby posiadać swoje nazwisko a zarazem przyjąć również nowe (po mężu). Jedynym minusem jest fakt, że jest to długie zestawienie.

Na jakie nazwisko drogie Panie zdecydowałyście się po ślubie?

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.